Skarpetki SupiSocks doskonałe wsparcie terapii integracji sensorycznej u dzieci !
Co to jest czucie głębokie?
Czucie głębokie nazywamy inaczej propriocepcją. Jest to zmysł, dzięki któremu czujemy schemat własnego ciała oraz ułożenie, ruch i działanie poszczególnych części ciała względem siebie, bez kontroli wzroku. Receptory czucia głębokiego znajdują się we włóknach mięśniowych, ścięgnach, więzadłach i torebkach stawowych. Reagują one na bierne rozciąganie wymienionych struktur, aktywny skurcz mięśni oraz zmiany w położeniu, ruchu i obciążeniu stawów. Jeżeli czucie głębokie u dziecka funkcjonuje prawidłowo, współdziała z innymi zmysłami takimi wzrok czy dotyk. Dziecko jest w stanie ocenić ciężar, twardość czy elastyczność danego przedmiotu, na przykład podłoża. Rozwija się motoryka dziecka (duża i mała) oraz koordynacja wzrokowo-ruchowa.
Jak objawiają się zaburzenia czucia głębokiego?
Zaburzenia czucia głębokiego przejawiają się zwykle trudnościami w koordynacji ruchowej (niezgrabność i brak płynności ruchów złożonych). U dzieci, które mają zaburzone czucie proprioceptywne, system nerwowy nie przekazuje właściwie informacji. Bodźce, jakich doświadcza ciało, mogą być zbyt intensywne lub docierają do mózgu za wolno. Powoduje to osłabienie kontroli nerwowo-mięśniowej i pogorszenie stabilizacji stawów. Przekłada się to na codzienne czynności i przejawia się m. in.:
- traceniem równowagi i przewracaniem podczas chodzenia, wchodzenia/schodzenie po schodach, skakania,
- problemem z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała, koordynacją i wykonywaniem złożonych ruchów,
- osłabieniem siły mięśniowej, a w konsekwencji zaburzeniem wzorców ruchowych,
- trudnościami z wykonywaniem czynności dnia codziennego – ubieraniem się, chwytaniem przedmiotów oraz wykonywaniem precyzyjnych ruchów, takich jak zapinanie guzików,
- innymi zaburzeniami i opóźnieniem rozwoju motorycznego.
Jak działają skarpetki SupiSocks?
Skarpetki SupiSocks są uszyte w specjalny sposób – unikatowa kombinacja splotów i przeszyć dociska i masuje stopę, zarówno podczas spoczynku, jak i w trakcie różnych aktywności ruchowych. Ponadto, skarpetki mocniej aktywizują mięśnie stopy podczas ruchów, zmian ustawienia i obciążenia stawów stopy. Wszystko to wpływa na intensywniejszą stymulację receptorów proprioceptywnych, a w konsekwencji poprawę czucia głębokiego. Dzięki noszeniu skarpetek podczas różnych zadań ruchowych, stymulacja propriocepcji w obszarze stopy jest intensywniejsza, co ułatwia integrację bodźców z dolnej partii ciała. SupiSocks mogą stanowić prostszą alternatywę dla kinesiotapingu czy bandażowania stóp. Ponadto, dzięki intensywnym kolorom i ciekawym, kontrastującym wzorom, maluchy chętnie zakładają skarpetki SupiSocks.
Jak wykorzystujemy skarpetki SupiSocks podczas terapii integracji sensorycznej (SI)?
Na zajęciach SI wykorzystujemy skarpetki do intensywnej stymulacji układu proprioceptywnego. Terapia opiera się na zabawie, aby mały pacjent chętnie uczestniczył w zajęciach. Ćwiczenia są dostosowane do wieku i możliwości dziecka, a trudność zadań jest stopniowana. Terapia dobierana jest w taki sposób, aby część ćwiczeń rodzic mógł swobodnie wykonywać z dzieckiem w domu. Terapię propriocepcji w skarpetkach SupiSocks realizujemy poprzez aktywności takie jak:
- różnego rodzaju masaże stóp,
- chodzenie po przedmiotach o różnej fakturze,
- stanie i chodzenie po niestabilnym podłożu,
- wspinanie się na drabinki,
- pokonywanie torów przeszkód,
- skoki, zeskoki np. z ławki, przeskakiwanie jedno- i obunóż,
- naśladowanie kroków, np. zwierząt,
- przesuwanie przedmiotów przy pomocy nóg,
- bezpieczne ćwiczenia z wyłączeniem kontroli wzrokowej.
Jeżeli masz pytania lub wątpliwości czy mogę pomóc Twojemu dziecku – napisz do mnie poprzez czat na stronie Kliniki Smyka.