Przejdź do treści

Rehabilitacja dzieci i niemowląt

Zdrowa stopa dziecka, popularne schorzenia

Stopa. Używamy jej codziennie do prawie, że każdej czynności. Chodzimy, stoimy, siadamy czy biegamy dzięki niej. Jeden krok może zaprowadzić nas na drugi koniec świata. Kształt ludzkiej stopy rozwijał się od wieków, a rozpoczął się kiedy do płazy zaczęły żyć na lądzie.  

Dlaczego zdrowa stopa dziecka jest ważna?

Co ciekawe. Stopa to organ, który występuje tylko u naczelnych. jej główną funkcją jest zapewnienie kontaktu z gruntem. Stopa to dolna część kończyny, która jest usytuowana pod kostką. Posiada kości, łączące się w stawach, a te z kolei wzmocnione są wiązadłami. Stopa porusza się dzięki mięśniom, nadającym ruch lub utrzymującym pozycję. Oczywiście stopa pokryta jest skórą zawierającą wiele czułych nerwów i gruczołów potowych. Celem skóry na stopie jest ochrona środkowej części stopy.  

Niestety z racji tego, że stopa używana jest codziennie może ulegać wielu schorzeniom. Dotyczy to szczególnie dzieci, które w swoich szaleńczych zabawach na dworze łapią kontuzje lub przez złe buty nabywają dolegliwości mocno oddziaływujące na ich późniejsze życie.  

Popularne schorzenia stopy dziecka

Wady stop nie występują samodzielnie, oznacza to ze prawdziwe źródło problemu często znajduje się już w samej postawie dziecka a dokładnie ujmując…. w kręgosłupie. Można by powiedzieć “Co ma piernik do wiatraka”? Wyobraź sobie drzewo, które na skutek huraganu zostało przechylone w jedną stronę, ale nie upadło. Z czasem zauważymy, że gałęzie zaczną rosnąć w drugą stronę dla zachowania równowagi i utrzymaniu przeciwwagi. Kiedy nasza sylwetka jest nieprawidłowo, czyli niesymetrycznie wychylona – zadaniem stopy jest przejęcie tego nierównomiernego obciążenie. Mówiąc prościej, stopy dostosowują się do krzywizn i ulegają deformacji – czyli pojawiają się schorzenia i dolegliwości.1 Dlatego właśnie wybitny pediatra i neurolog dziecięcy V. Vojta dowiódł w swych badaniach ze ustawienie stopy niemowlęcia jest oddziaływaniem w postawie kręgosłupa. Oznacza to, że zdrowe stopy, są wynikiem zdrowej postawy i tym samym prawidłowego rozwoju dziecka. 2 

Wyróżniamy m.in. takie schorzenia stopy dziecka jak: płaskostopie i koślawość. 

Najbardziej znane to płaskostopie. Poprzez zniekształcenie stopy i obniżeniu jej fizjologicznego sklepienia – stopa staje się płaska. Mówiąc najprościej – taka stopa dziecka przylega w pełni do podłoża. Główną przyczyną płaskostopia u dzieci jest upośledzona praca mięśni utrzymujących wysklepienie łuków stopy. Kolejną przyczyną jest zbyt duże obciążenie statyczne (czyli obciążenie podczas stania) i dynamiczne (obciążenie nasilające się podczas ruchu). Takie obciążenia stopy zaburzają prawidłową postawę. Warto też wspomnieć o często źle dopasowanym obuwiu, mocno wpływającym na ustawienie stopy i złą postawę podczas poruszaniu się. Niestety coraz popularniejsza u małych dzieci nadwaga, również prowadzi ogromnych obciążeń stawów i tym samym schorzeń stopy dziecka.

Do czego prowadzi płaskostopie u dzieci?

Płaskostopie u dzieci prowadzi do powstawania stanów zapalnych w okolicach stopy, obrzęku i długoterminowych przewlekłych bólów, które mogą prowadzić do drętwienia, a nawet uniemożliwiających stanie czy chodzenie. Skutecznym rozwiązaniem problemów stopy są sensoryczne wkładki IGLI.  

Co to jest koślawość u dziecka?

Koślawość to kolejne schorzenia łatwego do zauważenia u dziecka. Pamiętajmy jednak, że w pierwszych tygodniach życia koślawe ustawienie całej stopy jest prawidłowe. Taki proces trwa do 6 tygodnia życia! Lekka koślawość zanika wraz z rozwojem niemowlęcia – jeśli jednak krzywe ustawienie piety występuje dłużej ponad prawidłowy czas to koniecznie udaj się z dzieckiem do terapeuty. Wtedy to, terapeuta po dokładnym przebadaniu Waszego dziecka i zmierzeniu stopienia koślawego ustawienia zadecyduje o ewentualnym leczeniu.5

A starsze dzieci?

Uwaga tu wieku 2-3 lata norma koślawości to ok. 15 stopni, z kolei dziecko powyżej 6 roku życia traktowane jest w diagnozie jak osoba dorosła, więc wartość normy wynosi 5 stopni. Jeśli nie jesteś pewny/a czy Twoje dziecko ma prawidłową postawę stopy – koniecznie skontaktuj się z terapeutą. Koślawość powstaje, gdy dziecko używa skoczków-huśtawek blokujące naturalne ruchy nóg. Występowaniu wady sprzyja również stosowanie chodzików, które przyczyniają się do zaburzenia naturalnego chodu – chodzik nie pozwala oprzeć ciężaru ciała na całej stopie, co ważne dziecko też nie ćwiczy równowagi!3 

Dlaczego warto dbać o zdrowe stopy dziecka?

Obowiązkiem rodzica jest obserwacja, nauka i dbanie o prawidłowe i zdrowe stopy dziecka. Schorzenia stopy dziecka prowadzą do ogromnych negatywnych następstw często na wiele lat do przodu. Dziecko, które ma schorzenia stopy często jest dyskwalifikowane z zajęć sportowych i może czuć się gorsze w oczach rówieśników. Brak aktywności z kolei prowadzi do nadwagi, cukrzycy i stanów depresyjnych. Z kolei najnowsze badania naukowe dowodzą ze dzieci aktywne fizycznie (na co bez wątpienia mają też wpływ zdrowe stopy) osiągają leprze wyniki w nauce i to bez dodatkowych zajęć! 4 Leprze wyniki na egzaminach to lepsza #przyszłość Waszego dziecka. Dzięki obserwacji i wczesnemu reagowaniu można przeciwdziałać rozwojowi schorzeń a odpowiednią rehabilitacją nakierować stopę dziecka na prawidłowy rozwój. Oszczędzi to wiele bólu i pieniędzy wydawanych na późniejsze leczenie schorzeń.  

Klinika Smyka – wsparcie dla stóp Twojego dziecka

W klinice Smyka zajmujemy się wszelkimi schorzeniami stopy dziecka. Odpowiednio przygotowana rehabilitacja pozwoli Twojemu dziecku szybko “stanąć” na zdrowe stopy i cieszyć się życiem korzystając z wszystkich uciech. Zapoznaj się z ofertą nowoczesnych wkładek sensorycznych IGLI dla dzieci i młodzieży – kliknij tutaj

Źródła: 

  1. Howie i in. 2015, Ardoy i in. 2014, Tomporowski 2016 
  2. Vaclaw Vojta “gry mięśniowe w odruchowej lokomocji” 
  3. Zukunft – Hubert B.: Czynniki zaburzające prawidłowy rozwój ruchowy dziecka. 
  4. Zukunft-Huber B.: „Trójpłaszczyznowa terapia manualna wad stóp u dzieci” (Edra Urban, Wrocław 2015)
  5. Mosca V., Ghanem I., Seringe R.: „Understanding the foot’s functional anatomy in physiological and pathological conditions: the calcaneopedal unit concept.”
Udostępnij: