Przejdź do treści

Rehabilitacja dzieci i niemowląt

Dietetyk dziecięcy

Dietetyk dziecięcy – czym się zajmuje?

Dietetyk dziecięcy  jest specjalistą, który zajmuje się profilaktyką i leczeniem zaburzeń odżywiania i otyłości u dzieci. W swojej codziennej pracy wykorzystuje wiedzę z zakresu zdrowego żywienia, pedagogiki, psychologii i pediatrii. Komponuje indywidualne plany żywieniowe i wspomaga terapię chorób dietozależnych. 

Dieta oraz aktywność fizyczna są czynnikami, które mają największy wpływ na nasze samopoczucie. Badania pokazują, że z każdym rokiem rośnie liczba osób, które mają problemy z zachowaniem  prawidłowej masy ciała. Niestety, statystyki wskazują, że problem nadwagi, otyłości, a co za tym idzie wielu chorób towarzyszących, dotyka też najmłodszą grupę społeczną – dzieci i młodzież. Instytut Żywności i Żywienia podaje, że co piątek dziecko w Polsce boryka się z nadwagą lub otyłością. Nasze dzieci to maluchy, które tyją najszybciej w Europie. W związku z powyższym istnieje coraz większe  zapotrzebowanie na usługi świadczone przez dietetyka dla dzieci.

Dietetyk dziecięcy – kiedy warto się zgłosić?

Do dietetyka dziecięcego warto zgłosić się wtedy, gdy widzimy, że nasze dziecko dość mocno odbiega wagą od rówieśników. Zarówno w niską, jak też wysoką wagę. Bodźcem do odwiedzenia dietetyka mogą być też alergie pokarmowe, jakie zauważamy u dziecka. Ponadto, jeżeli widzimy, iż maluch zamiast pełnowartościowego posiłku wybiera fast foody, słodycze, chipsy, powinniśmy zastanowić się, czy aby na pewno posiada prawidłowe wzorce odżywiania. Dietetyk dziecięcy pomaga małym pacjentom, ale też ich rodzicom, w wypracowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych, uczy jaki i co jeść, żeby zachować pełnię sił witalnych przy jednoczesnym trzymaniu optymalnej wagi ciała.  Pomaga pacjentom w różnego rodzaju chorobach, również dietozależnych, w których przebiegu ważnym elementem leczenia jest właśnie żywienie. Specjalista udziela porad z zakresu żywienia, przygotowuje indywidualne plany dietetyczne, a także pomaga w uzyskaniu zdrowej i trwałej redukcji masy ciała.

Dietetyk dla dzieci – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Do objawów, które wskazują , iż nasze dziecko może mieć problemy z żywieniem, zalicza się:

 • szybki przyrost masy ciała;
 • gwałtowne chudnięcie;
 • otyłość;
 • biegunki;
 • zaparcia;
 • bóle brzucha;
 • zgagę, uczucie pieczenia w żołądku;
 • wzdęcia i gazy;
 • nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.

Jeśli u dziecka pojawiają się któreś z nich, warto zasięgnąć porady dietetyka dziecięcego.

Dietetyk dziecięcy – jak przebiega wizyta?

Podczas wizyty dietetyk dziecięcy przeprowadza tzw. wywiad żywieniowy, zbierając wiadomości dotyczące sposobu żywienia dziecka, jego nawyków żywieniowych czy preferencji kulinarnych. Dokonuje pomiaru wzrostu oraz wagi dziecka, może również wykonać ocenę składu ciała, określając proporcje mięśni, tłuszczu i wody. Dietetyk dziecięcy może zanalizować wyniki wcześniejszych badań, omówić błędy żywieniowe oraz przygotować indywidualne zalecenia dietetyczne.

Dietetyk dziecięcy – kiedy jego pomoc może być przydatna?

Dietetyk dziecięcy jest specjalistą, którego pomoc może być przydatna w terapii takich chorób, jak:

 • cukrzyca;
 • celiakia;
 • zaburzenia wchłaniania;
 • nietolerancje i alergie pokarmowe;
 • anoreksja;
 • bulimia;
 • choroby przewodu pokarmowego.

Oczywiście wsparcie dietetyka dziecięcego jest przydatne również jako element leczenia innych schorzeń, np. nowotworów.

Dietetyk dla dzieci – co po wizycie?

Aby wizyta u dietetyka dziecięcego przyniosła oczekiwaną korzyść, należy wdrożyć w życie wszystkie jego zalecenia dotyczące sposobu żywienia pacjenta, liczby spożywanych posiłków, ich kaloryczności, składu itp. Oczywiście w przypadku różnego rodzaju chorób te działania muszą być skoordynowane z terapią wdrażaną przez lekarza prowadzącego.

FAQ

Jak często należy odwiedzać dietetyka dziecięcego?

Zależy to m.in. od problemu, z którym mierzy się dziecko, oraz zdyscyplinowania we wdrażaniu zaleconych wytycznych. Częstotliwość wizyt kontrolnych ustalana jest indywidualnie ze specjalistą.

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka dziecięcego?

Aby wizyta u dietetyka przebiegła kompleksowo należy zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną dziecka. Istotne jest, by rodzice przekazali lekarzowi informacje dotyczące żywienia dziecka – jak często je posiłki, co zjada, czy po zjedzeniu określonych produktów pojawiają się konkretne objawy.

Jak umówić się na wizytę?

Na wizytę można umówić się przez system online lub droga telefoniczną.