Przejdź do treści

Rehabilitacja dzieci i niemowląt

Jak nakarmić niejadka? Jak wprowadzić zróżnicowane nawyki żywieniowe u dziecka?

“Może buraczki? Może szpinaczek? Zjedz ten szpinaczek, bo się rozpłaczę, chociaż łyżeczkę, chociaż troszeczkę…” Mimo iż minęło już prawie 65 lat od napisania bajki “Tadek Niejadek” przez genialną pisarkę opowiadań dla dzieci Wandę Chotomską w zachowaniach dzieci i problemach jakie mogą sprawiać rodzicom nic się nie zmieniło. 

 Dlaczego zróżnicowane nawyki żywieniowe dziecka są takie ważne?

Preferencje żywieniowe dziecka kształtują się i zmieniają wraz z każdym kolejnym miesiącem życia. Otwartość danego dziecka na nowe smaki i produkty oraz to czy zostaną zaakceptowane i polubione przez nie jest zależne od rodziców, od tego jak danie zostało przyrządzone czy przykładowa marchewka była podana na surowo, ugotowana i podana z groszkiem czy może zblendowana na zupę. Ważne jest aby nie poddawać się i nie przyjmować że dziecko po prostu danego posiłku nie lubi JEDYNIE po kilku próbach jego zjedzenia. Musimy podchodzić do tego procesu z cierpliwością ponieważ jest to niezwykle ważny etap w wychowywaniu małego człowieka. Wiele z nas przyzwyczajenia z okresu dziecięcego zachowuje do końca życia. Im bardziej zróżnicowana będzie dieta w rodzaje warzyw, ryb, mięs, nabiału i owoców tym bardziej umożliwiamy naszemu dziecku prawidłowy rozwój  fizyczny i psychiczny. 

 Zaciskanie ust, wypluwanie pożywienia, ból brzucha lub gardła i wymioty mogą być spowodowane wcześniejszymi negatywnymi doświadczeniami z danym pożywieniem. Musimy również zwrócić uwagę iż takie objawy mogą występować jedynie przy określonej grupie lub nawet pojedynczym produkcie. 

Jak rozpoznajemy istotne przypadki zaburzeń odżywiania?

Zaburzenia odżywiania są obecnie diagnozowane na podstawie kryteriów Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego DSM-V1  Zgodnie z DSM-V zostały zdefiniowane jako zaburzenia karmienia lub odżywiania, które muszą spełniać przynajmniej jedno z  tych kryteriów:

  • istotna utrata masy ciała lub brak prawidłowego przyrostu masy ciała,
  • niedobór witamin i składników mineralnych,
  • konieczność stosowania żywienia enteralnego (dożołądkowego lub dojelitowego, np. z zastosowaniem sondy nosowo-żołądkowej) i/lub suplementów z współistniejącymi istotnymi zaburzeniami psychospołecznymi.

Zdecydowana większość dzieci nie posiada tych objawów lecz nie oznacza to iż codzienna dieta malucha dostarcza wszystkich potrzebnych wartości odżywczych.

Jak przekonać dziecko do …?

Istnieje wiele metod przekonywania naszego dziecka by z przyjemnością spożywała posiłki a nie były one męczące dla całej rodzin:.

  • Zaangażowanie pociechy przy zakupach oraz podczas przygotowania posiłków, wytłumaczenie skąd dane warzywo pochodzi, jak rośnie, jak wygląda przed a jak po ugotowaniu. To na pewno pobudzi jego ciekawość oraz wytworzy zdrową i naturalną więź z pożywieniem.
  • Jedzenie posiłków przy stole w skupieniu, zwrócenie uwagi na smak, konsystencję i wygląd dań.
  • Daj przykład swojemu maluchowi i powiedz “jaki piękna i  przepyszna ta sałatka!” 
  • Produkty mniej lubiane podaj na początku posiłku gdy uczucie głodu jest najsilniejsze.

Klinika Smyka – prawidłowy rozwój Twojego dziecka od stóp do głów.

Rozwój dziecka jest zależny od wielu czynników i to czy przebiega prawidłowo będzie kształtowało całe przyszłe funkcjonowanie organizmu. Dlatego tak ważne jest jako rodzic by ten rozwój zapewnić. Zróżnicowane i zbilansowana dieta dziecka jest jednym z tych czynników. Pomoc dietetyka dziecięcego może ułatwić zapewnienie prawidłowego żywienia malucha na każdym etapie jego życia.

Źródła:

  • “Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders V”, strona 334
Udostępnij: